Polityka prywatności nieuczciwym praktykom kadrowym niewolnictwu i handlu ludźmi

PREAMBUŁA

Niniejsze oświadczenie obejmuje zasady i wartości stosowane w spółce ASG STANLEY DUO GRUDZIŃSKA SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą we Wrocławiu w odniesieniu do przeciwdziałaniu zjawisku współczesnego niewolnictwa oraz handlu ludźmi. A.S.G. STANLEY stosuje zasadę zerowej tolerancji dla wszelkich form dyskryminacji i wyzysku pracowników. Działamy w sposób etyczny, uczciwy i przejrzysty. Niniejsze oświadczenie określa podjęte przez nas kroki aby zapewnić, że nie dochodzi do nieuczciwych praktyk kadrowych, a współczesne niewolnictwo lub handel ludźmi nie mają miejsca w naszej organizacji oraz wśród naszych partnerów biznesowych.

Jako spółka z siedzibą w Polsce jesteśmy zobowiązani do działania w granicach polskiego prawa oraz prawa Unii Europejskiej. Wiążące dla nas są postanowienia wskazane w Polskim Kodeksie Pracy, rozporządzeniach wykonawczych, a także innych ustawach opisujących stosunki pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, a także regulujących kwestie zatrudnienia pracowników z krajów innych niż Polska.

Jesteśmy częścią rodziny krajów europejskich i dbamy o zgodność naszych wewnętrznych regulacji z przepisami ustanowionymi w Unii Europejskiej. Przestrzegamy przepisów dotyczących ochrony danych osobowych naszych pracowników. Obserwujemy projektowane regulacje tak by jak najszybciej adaptować się do proponowanych wytycznych. Uważnie śledzimy Projekt ustawy o europejskim łańcuchu dostaw, a także projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zakazu wprowadzania na rynek unijny produktów i usług wytworzonych w wyniku pracy przymusowej (rozporządzenie w sprawie pracy przymusowej).

A.S.G. STANLEY wzoruje się także na dobrych praktykach wypracowanych przez inne kraje i organizacje międzynarodowe. Przez fakt współpracy z kontrahentami z różnych części świata w naszych praktykach bierzemy pod uwagę treść brytyjskiej ustawy o współczesnym niewolnictwie z 2015 r. W naszej praktyce stosujemy także wytyczne Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy, a także wytycznych ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka.

Spółka A.S.G. STANLEY to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo specjalizujące się w outsourcingu pracowniczym oraz świadczeniu usług związanych z kompleksową rekrutacją pracowników na terenie Polski. Nasz wyjątkowy charakter polega na profesjonalizmie, skuteczności i zrozumieniu potrzeb zarówno klientów, jak i pracowników, których rekrutujemy.

Głównym obszarem działalności firmy jest zapewnianie klientom wysoko wykwalifikowanych pracowników z różnych branż, aby sprostać ich rosnącym potrzebom kadrowym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zaawansowanym narzędziom rekrutacyjnym, A.S.G. STANLEY jest w stanie dostarczyć rozwiązania spersonalizowane, dostosowane do indywidualnych wymagań każdej firmy. Co wyróżnia A.S.G. STANLEY na tle innych firm to nasz międzynarodowy zasięg. Współpracując z partnerami z Bangladeszu, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu i Mołdawii, firma posiada dostęp do szerokiej puli utalentowanych pracowników. To umożliwia nam znalezienie kadr o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach.

A.S.G. STANLEY dba także o cały proces rekrutacji, włącznie z weryfikacją kompetencji, przeprowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych oraz zapewnieniem wsparcia w procesie adaptacji nowych pracowników. Dzięki temu klienci mogą być pewni, że będą zatrudniać nie tylko pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, ale także osoby, które szybko integrują się z zespołem i przyczyniają się do osiągania celów firmy. W całym procesie nie zapominamy o jego najważniejszej części - człowieku. W A.S.G. STANLEY priorytetem jest etyczna, humanitarna i społeczna odpowiedzialność w każdym aspekcie naszej działalności. Jesteśmy stanowczo przeciwni współczesnemu niewolnictwu, handlowi ludźmi i wszelkim formom wyzysku pracowników. Nasza firma działa z pełnym poszanowaniem praw człowieka, uczciwości i godności każdej osoby. Poniżej przedstawiamy naszą politykę przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi:

Nasze standardy

Zdajemy sobie sprawę, że prowadząc naszą działalność, musimy postępować moralnie, etycznie i zgodnie z prawem. Ma to kluczowe znaczenie dla naszych wartości. Aby zaradzić zagrożeniom związanym ze współczesnym niewolnictwem i handlem ludźmi w całej naszej działalności i łańcuchach dostaw, wprowadziliśmy kilka zasad, których powinni przestrzegać nasi klienci.

Prawo pracy, regulamin pracy i BHP

Przestrzeganie Regulaminu Pracy oraz zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest warunkiem zatrudnienia każdego pracownika. Dokumenty te określają standardy, jakich oczekuje się od wszystkich pracowników w ich codziennej pracy i interakcjach z klientami, a także podają wskazówki, jak wdrażać te standardy w praktyce. Dbamy o to by wszystkie nasze procesy znajdowały oparcie w przepisach prawa pracy oraz odpowiednich rozporządzeniach wykonawczych. Wszelkie naruszenia tych zasad są szczegółowo badane i odpowiednio zarządzane przez dział HR oraz dział prawny. Szczegółowy proces identyfikacji i zgłaszania naruszeń stanowi odrębny dokument wewnętrzny A.S.G.
STANLEY.

Polityka przeciwdziałania niewolnictwu i handlowi ludźmi

Niniejsza Polityka przeciwdziałania niewolnictwu i handlowi ludźmi ma zastosowanie do wszystkich osób i organizacji pracujących w naszych strukturach jak i naszych partnerów biznesowych. Polityka wyjaśnia podejście A.S.G. STANLEY oparte na zerowej tolerancji do współczesnego niewolnictw, handlu ludźmi oraz nieuczciwym praktykom kadrowym i wyzyskowi pracowników. Polityka i jej załączniki zawierają wytyczne dotyczące kroków, jakie powinny podjąć osoby, które podejrzewają, że w naszej firmie, u naszych partnerów lub w całym łańcuchu dostaw mogą występować takie działania. W przypadku każdego pracownika, który naruszy Politykę, zostaną podjęte działania dyscyplinarne, które mogą skutkować zwolnieniem z pracy, a w przypadku przewinień niższej wagi zastosowaniem innych kar porządkowych.

Przepisy podatkowe i ZUS

A.S.G. STANLEY dba także o przestrzeganie prawa podatkowego oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych zarówno w kontekście zatrudnianych pracowników, jak i w przypadku pośredniczenia w zatrudnieniu. Naszym celem jest zapewnienie uczciwych, zgodnych z prawem praktyk w sferze zatrudnienia. Działania te mają na celu wspieranie stabilności zatrudnienia oraz budowania transparentności naszej organizacji.

Zasady i wartości

Jako odpowiedzialna firma staramy się promować etykę biznesową wśród naszych pracowników i współpracowników. Nieustannie dopracowujemy naszą reakcję na wszelkie przejawy współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Poniżej przedstawiono zasady jakimi kierujemy się w naszej działalności oraz przestrzegania, których wymagamy od naszych pracowników i współpracowników.

Zasady Ogólne:

  1. Zero Tolerancji: A.S.G. STANLEY stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom niewolnictwa, przymusowej pracy i handlu ludźmi. Nie akceptujemy wyzysku ani naruszania praw człowieka w żadnym kontekście.
  2. Przestrzeganie Prawa: Zobowiązujemy się działać w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i krajowym, które dotyczą przeciwdziałania niewolnictwu, handlowi ludźmi oraz przestrzegania praw pracowniczych.
  3. Transparentność: Dążymy do transparentności we wszystkich naszych działaniach, włącznie z procesem rekrutacji, zatrudniania i warunkami pracy. Nasi pracownicy oraz klienci mają prawo do jasnej informacji na temat wszelkich naszych działań.

Proces Rekrutacji i Zatrudniania:

  1. Sprawdzanie Partnerów: Przeprowadzamy rygorystyczne kontrole naszych partnerów zagranicznych, aby upewnić się, że przestrzegają oni naszej polityki przeciwdziałania niewolnictwu i handlowi ludźmi.
  2. Zgodność z Prawem: Współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które działają w zgodności z prawem pracy i nie naruszają praw pracowników.
  3. Weryfikacja Pracowników: Dokładnie weryfikujemy kwalifikacje i tożsamość pracowników rekrutowanych z zagranicy, aby zapewnić ich rzetelną reprezentację i odpowiednie warunki zatrudnienia.

Warunki Pracy i Płacy:

  1. Sprawiedliwa Płaca: Angażujemy się w zapewnienie uczciwej i konkurencyjnej płacy dla naszych pracowników, zgodnie z lokalnymi standardami i regulacjami.
  2. Godne Warunki Pracy: Dążymy do zapewnienia pracownikom godnych warunków pracy, bezpiecznych środowisk i dostępu do niezbędnych środków do życia.
  3. Zakaz Przymusu: Stanowczo zakazujemy jakiejkolwiek przymusowej pracy, nielegalnych opłat związanych z zatrudnieniem oraz wszelkich form represji wobec pracowników.

Edukacja i Wdrażanie:

  1. Szkolenia: Zapewniamy regularne szkolenia naszym pracownikom, partnerom i dostawcom w zakresie polityki przeciwdziałania niewolnictwu i handlowi ludźmi oraz rozpoznawania oznak takich działań.
  2. Wdrażanie Polityki: Jesteśmy zobowiązani do skutecznego wdrażania naszej polityki przeciwdziałania niewolnictwu i handlowi ludźmi we wszystkich aspektach naszej działalności.

Raportowanie i Rozpatrywanie Skarg:

  1. Skargi i Zgłoszenia: Wspieramy otwarty mechanizm raportowania, w którym nasi pracownicy i zainteresowane strony mogą bez obawy zgłaszać wszelkie naruszenia naszej polityki.
  2. Rozpatrywanie Skarg: Skargi i zgłoszenia są traktowane poważnie, a każdy przypadek naruszenia naszej polityki jest dokładnie badany i podjęte są odpowiednie działania.

Nasza polityka przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi jest integralną częścią naszych wewnętrznych procedur w zakresie prawa pracy. Dążymy do tworzenia środowiska pracy, w którym szanujemy godność, prawa i wolności każdej osoby, przyczyniając się w ten sposób do budowy sprawiedliwej i etycznej gospodarki.

Podejście oparte na ryzyku

Odzwierciedlając Wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące biznesu i praw człowieka, nasze działania w zakresie należytej staranności w przedmiocie zarządzania przedsiębiorstwem opierają się na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że na bieżąco analizujemy stan naszej organizacji i dobieramy takie środki bezpieczeństwa, które zapewniają adekwatny poziom ochrony naszych pracowników.

NADZÓR NAD PRZESTRZEGANIEM PROCEDUR

Ten rozdział ma na celu ustalenie jasnych wytycznych dotyczących procesu wyboru odpowiednich osób w naszej organizacji, które będą odpowiedzialne za realizację niniejszej polityki. Naszym celem jest stworzenie struktury, która umożliwi sprawną pracę organów oraz zapewni skuteczność ich działań.

Procedura wyboru organu, organ i jego kompetencje

  1. Organem odpowiedzialnym za prowadzenie działań w zakresie walki ze współczesnym niewolnictwem oraz handlem ludźmi będzie Komitet ds. współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi (dalej: Komitet) działający pod kierownictwem Nadzorcy.
  2. Do kompetencji Komitetu należeć będzie podejmowanie wszelkich działań mających na celu przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu oraz handlowi ludźmi, w tym w szczególności:
    1. opracowywanie i wdrażanie odpowiedniej polityki;
    2. redagowanie i publikacja stosownych oświadczeń;
    3. weryfikacja działań podejmowanych przez podwykonawców, kontrahentów i partnerów;
    4. współpraca z działem HR w zakresie weryfikacji zatrudnianych pracowników oraz współpracujących z A.S.G. STANLEY agencji rekrutacyjnych;
    5. współpraca z działem HR przy przyjmowaniu, rozpatrywaniu i rozstrzyganiu otrzymanych zgłoszeń
  3. Komitet wykonuje swoje zadania w czasie pracy.
  4. Celem działania Komitetu oraz wdrożenia procedur wskazanych w niniejszym dziale jest podjęcie skutecznych i niezwłocznych działań mających za zadanie zapobieganie pracy przymusowej oraz eliminacja współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi.
  5. Komitet składa się z trzech osób - dwóch Członków Komitetu oraz Nadzorcy Komitetu. Skład komitetu ustalany jest na podstawie wyborów organizowanych według procedury
    opisanej poniżej.
  6. Kadencja Komitetu trwa 3 lata od dnia wyboru.
  7. Wygaśnięcie funkcji członka Komitetu następuje wskutek:
    1. a) zrzeczenie się funkcji poprzez złożenie pracodawcy pisemnego oświadczenia;
    2. b) ustania stosunku pracy;
    3. c) śmierci;
    4. d) odwołania z funkcji na pisemny, umotywowany wniosek co najmniej 25% pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę podlegający rozpatrzeniu przez pracodawcę.
  8. Na co najmniej miesiąc przed końcem trwania kadencji, Komitet wraz z powołaną przez A.S.G. STANLEY komisją wyborczą ogłosi termin wyborów na kolejną kadencję Komitetu.
  9. Procedura przeprowadzenia wyborów Komitetu:
    1. wybory na członków Komitetu organizowane i przeprowadzane są przez powołaną przez A.S.G. STANLEY komisję wyborczą, w której skład wchodzi 3 pracowników wybranych spośród zgłoszonych kandydatów. Na członków komisji wyborczej nie mogą zostać wybrane osoby kandydujące do Komitetu;
    2. komisja wyborcza wykonuje swoje zadania w czasie pracy;
    3. o potrzebie przeprowadzenia pierwszych wyborów na członków Komitetu A.S.G. STANLEY poinformuje wszystkich pracowników z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem poprzez podanie takiej informacji do publicznej wiadomości tj. wywieszenie ogłoszenia w siedzibie A.S.G. STANLEY oraz rozesłanie ogłoszenia o wyborach na firmowy adres mailowy każdego z pracowników;
    4. wybory przeprowadza się w czasie i miejscu pracy;
    5. czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w dniu przeprowadzania wyborów. Każdy z pracowników uprawniony jest do zgłoszenia swojej kandydatury na Członka Komitetu w ciągu 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia o potrzebie przeprowadzenia pierwszych wyborów;
    6. bierne prawo wyborcze przysługuje każdemu z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w dniu przeprowadzania wyborów;
    7. wybór Członków Komitetu dokonywany jest poprzez zebranie głosów oddanych w głosowaniu tajnym na uprzednio przygotowanych przez komisję wyborczą kartach do głosowania;
    8. każdemu z pracowników przysługuje jeden głos, głos można oddać jedynie osobiście poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do urny wyborczej;
    9. wybory uważa się za ważne, jeżeli wzięło w nich udział co najmniej 50% osób uprawnionych do głosowania, a ważność wyborów stwierdza komisja wyborcza;
    10. w skład Komitetu wchodzą 3 osoby, które otrzymają największą ilość głosów przy czym osoba która otrzyma tych głosów najwięcej będzie sprawować funkcję Nadzorcy Komitetu;
    11. w przypadku gdy kilka osób otrzyma równą liczbę głosów, niepozwalającą na skompletowanie składu Komitetu, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania;
    12. komisja wyborcza ustala i ogłasza wyniki głosowania oraz sporządza protokół z głosowania w ciągu 1 dnia roboczego od dnia przeprowadzenia wyborów oraz przekazuje wspomniany protokół pracodawcy

Oświadczenie

  1. Komitet działając w imieniu A.S.G. STANLEY zobowiązuje się do sporządzania oraz publikowania corocznego oświadczenia w sprawie współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi (dalej: Oświadczenie).
  2. Oświadczenie jest publikowane nie później niż w terminie 90 dni od zamknięcia danego roku obrotowego spółki.
  3. Oświadczenie będzie redagowane przez Komitet ds. współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi działający pod kierownictwem Nadzorcy, a następnie publikowane na stronie internetowej A.S.G. STANLEY najpóźniej do końca miesiąca maja każdego roku kalendarzowego.
  4. Oświadczenie zawierać będzie w szczególności opisy, przykłady i wyjaśnienia działań, które zostały podjęte w A.S.G. STANLEY celu zapobieżenia występowania niewolnictwa i handlu ludźmi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
  5. Publikowane oświadczenie będzie deklaracją wskazującą na właściwe i racjonalne
    podejście A.S.G. STANLEY do kwestii odpowiedzialności za pracowników,
    podwykonawców, partnerów i kontrahentów.

Oświadczenie

  1. Komitet działając w imieniu A.S.G. STANLEY zobowiązuje się do sporządzania oraz publikowania corocznego oświadczenia w sprawie współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi (dalej: Oświadczenie).
  2. Oświadczenie jest publikowane nie później niż w terminie 90 dni od zamknięcia danego roku obrotowego spółki.
  3. Oświadczenie będzie redagowane przez Komitet ds. współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi działający pod kierownictwem Nadzorcy, a następnie publikowane na stronie internetowej A.S.G. STANLEY najpóźniej do końca miesiąca maja każdego roku kalendarzowego.
  4. Oświadczenie zawierać będzie w szczególności opisy, przykłady i wyjaśnienia działań, które zostały podjęte w A.S.G. STANLEY celu zapobieżenia występowania niewolnictwa i handlu ludźmi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
  5. Publikowane oświadczenie będzie deklaracją wskazującą na właściwe i racjonalne podejście A.S.G. STANLEY do kwestii odpowiedzialności za pracowników, podwykonawców, partnerów i kontrahentów.
  6. W opublikowanym Oświadczeniu wskazane zostaną takie dane jak:
    1. dziedziny w których prowadzona jest działalność;
    2. kraje w których prowadzona jest działalność;
    3. główni podwykonawcy oraz kontrahenci wraz ze wskazaniem dziedziny i miejsca prowadzenia przez nich działalności;
    4. główne obszary ryzyka związanego z zagrożeniami współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi oraz krytyczny stosunek A.S.G. STANLEY do tego rodzaju zagrożeń;
    5. realne, konkretne i faktyczne działania podejmowane przez A.S.G. STANLEY mające na celu znaczące ograniczenie potencjalnego wystąpienia zagrożenia współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi wśród pracowników, partnerów, podwykonawców oraz kontrahentów;
    6. podsumowanie minionego roku kalendarzowego wraz ze wskazaniem raportu z wykrytych nieprawidłowości oraz informacją w jaki sposób te nieprawidłowości zostały zneutralizowane;
    7. przedstawienie planów rozwoju w zakresie zapobiegania współczesnemu niewolnictwu oraz handlowi ludźmi na następny rok kalendarzowy.
  7. Na wskazanej stronie internetowej oprócz aktualnego oświadczenia, dostępne będą również archiwalne egzemplarze oświadczeń publikowane przez A.S.G. STANLEY w latach poprzednich, w celu umożliwienia prześledzenia zmian oraz zakresu działań podejmowane były przez A.S.G. STANLEY na przestrzeni lat

Informowanie, kierowanie zapytań oraz weryfikacja uzyskanych odpowiedzi

  1. Komitet działający w imieniu A.S.G. STANLEY zobowiązuje się do regularnego informowania pracowników, podwykonawców, partnerów i kontrahentów o braku tolerancji na jakiekolwiek działania mogące wypełniać znamiona współczesnego niewolnictwa bądź handlu ludźmi.
  2. Każda umowa zawierana z pracownikami, podwykonawcami, partnerami i kontrahentami zawierać będzie postanowienia sprzeciwiające się działalności mogącej stanowić akty współczesnego niewolnictwa lub handlu ludźmi.
  3. W przypadku każdorazowego podjęcia współpracy z partnerem, podwykonawcą lub kontrahentem A.S.G. STANLEY za pomocą uprzednio przesłanego Kwestionariusza dla dostawców stanowiącego Załącznik nr 2, zbierze informacje dotyczące działań i procedur dotyczących przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu lub handlu ludźmi w podmiotach, z którymi nawiązywana jest współpraca.
  4. Na podstawie zebranych informacji Komitet działający w imieniu A.S.G. STANLEY dokona oceny i analizy ryzyka potencjalnych zagrożeń związanych ze współczesnym niewolnictwem oraz handlem ludźmi w przypadku podjęcia współpracy z danym podmiotem.

Pracownicy i kadry

  1. W przypadku korzystania z usług zewnętrznych agencji rekrutacyjnych dział HR będzie przestrzegać wprowadzonych zasad i korzystać z usług jedynie wcześniej sprawdzonych i renomowanych agencji rekrutacyjnych. Poprzez sprawdzenie i weryfikację agencji rozumieć należy:
    1. weryfikacja opinii, reputacji i historii działania agencji;
    2. możliwość zapewnienia pomocy pracownikom w uzyskaniu odpowiednich dokumentów (np. wiz roboczych);
    3. możliwość uzyskania zaświadczenia, o odpowiednim zweryfikowaniu kandydatów na pracowników;
    4. dział HR we współpracy z Komitetem przeprowadzać będzie regularne audyty agencji rekrutacyjnych z usług których A.S.G. STANLEY korzysta.
  2. A.S.G. STANLEY zobowiązuje się dostarczać informacje wszystkim nowym pracownikom dotyczące ich ustawowych praw, w tym wynagrodzenia chorobowego, wynagrodzenia urlopowego i innych świadczeń, do których mogą być uprawnieni.
  3. W przypadku gdy w procesie rekrutacji zajdzie podejrzenie naruszenia zasad
    wyrażonych w niniejszej Polityce, dział HR postępować będzie zgodnie z naszymi
    procedurami zgłaszania podejrzeń wystąpienia ryzyka współczesnego niewolnictwa lub
    handlu ludźmi.

Zgłoszenia podejrzeń wystąpienia współczesnego niewolnictwa lub handlu ludźmi

  1. W A.S.G. STANLEY wprowadził procedurę (Załącznik nr 1) pozwalającą na dokonanie anonimowego zgłoszenia o istniejącym podejrzeniu wystąpienia ryzyka współczesnego niewolnictwa lub handlu ludźmi;
  2. Każdy z pracowników, partnerów, podwykonawców i kontrahentów zostanie poinformowany o możliwości i procedurze dokonania zgłoszenia podejrzeń, o których mowa w pkt 1 powyżej.
  3. Niezależnie od powyższego, każda osoba ma możliwość dokonania zgłoszenia na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Komitetu podejrzeń wystąpienia przypadków o których mowa w niniejszym rozdziale, a Komitet zobowiązany jest do nierozpowszechniania danych osobowych dokonującego zgłoszenia.
  4. Osoba zgłaszająca, jeśli wyraziła zgodę na kontakt zwrotny, otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Relacje wewnętrzne - nasi pracownicy

W A.S.G. STANLEY to pracownicy są centralnym punktem prowadzonej działalności. Nasze wewnętrzne relacje opieramy na zasadach szacunku, równości w prawach i obowiązkach oraz uznaniu ich różnorodności, dążąc do współpracy opartej na partnerstwie. Nie popieramy nadmiernego nadzoru ani bezwarunkowej subordynacji.

W realizacji zadań łączymy naszą wiedzę i doświadczenie, dążąc do osiągnięcia strategicznych celów. Chcemy tworzyć partnerskie warunki pracy oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku, bez względu na funkcję czy stanowisko. Kreowanie przyjaznego środowiska pracy oraz angażowanie pracowników stanowią nasze kluczowe długoterminowe inicjatywy w obszarze HR. Prowadzimy szkolenia w obszarze naszej kultury organizacyjnej, promując wartościowe postawy i zachowania.

Kierownicy poszczególnych działów, odpowiedzialni są za informowanie pracowników o celach i standardach obowiązujących w naszej firmie.

Równe traktowanie

W A.S.G. STANLEY zapewniamy równość naszych pracowników we wszystkich aspektach związanych z zatrudnieniem. Mamy spójne i jednoznaczne zasady w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, ustanawiania warunków zatrudnienia, ustalania wynagrodzeń, przyznawania awansów oraz dostępu do szkoleń. Naszym priorytetem jest, aby procesy kadrowe były wolne od wszelkich uprzedzeń w związku z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością, pochodzeniem przekonaniami, wiarą, przynależnością związkową, przekonaniami politycznymi, rodzajem zatrudnienia (stały lub czasowy). Te zasady są jednoznacznie opisane w naszych wewnętrznych dokumentach, takich jak Regulamin Pracy oraz Regulamin Wynagradzania Pracowników.

Przeciwdziałanie mobbingowi

W naszej organizacji wdrażamy przejrzyste i zrozumiałe procedury oraz transparentną komunikację z pracownikami. W celu przeciwdziałania i zapobiegania zjawisku mobbingu każdy z pracowników ma możliwość bezpiecznego i anonimowego informowania kadr o zaistniałych zdarzeniach, które potencjalnie mogą nosić znamiona mobbingu. A.S.G. STANLEY prowadzi również działania uświadamiające wśród pracowników na każdym szczeblu w hierarchii organizacji.

Jakiekolwiek zachowania pracowników niezgodne z wartościami A.S.G. STANLEY, w tym mające cechy mobbingu bądź molestowania, są traktowane z należytą uwagą, przy zachowaniu zasad poufności i ochrony praw osoby zgłaszającej zaistniałe zdarzenie.

Poszanowanie prywatności

A.S.G. STANLEY respektuje prawo pracownika do prywatności i odpoczynku. Nie ingerujemy w czas wolny pracowników. Wierzymy, że równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest nie tylko ważna dla zdrowia i dobrej kondycji psychiczne pracowników, ale także sprzyja wydajności i zaangażowaniu w miejscu pracy.

Na prywatność patrzymy także z perspektywy ochrony danych osobowych naszych pracowników. W oparciu o zasady RODO, dbamy o transparentność w zakresie przetwarzania danych osobowych pracowników, zapewniając im dostęp do informacji dotyczących celów i sposobu przetwarzania ich danych. Oferujemy również możliwość aktualizacji i sprostowania tych danych w każdym momencie. Nasze działania w obszarze prywatności pracowników obejmują również odpowiednie zabezpieczenia techniczne i organizacyjne, które mają na celu ochronę danych przed dostępem osób nieuprawnionych.

Kultura pracy

Wypracowaliśmy w A.S.G. STANLEY reguły i zasady dotyczące kultury pracy, które odnoszą się do relacji międzyludzkich oraz naszego współdziałania z partnerami zewnętrznymi. Opieramy je na zaufaniu i przejrzystej komunikacji.

Bezpieczeństwo pracy

Dostrzegamy znaczenie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia wszystkich naszych pracowników. W A.S.G. STANLEY przemyślana organizacja pracy ma na celu stworzenie warunków, które są zarówno bezpieczne jak i higieniczne. Wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości w naszej firmie. Każdy z pracowników ma obowiązek natychmiast poinformować przełożonych o wypadkach lub sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Relacje zewnętrzne - partnerzy biznesowi

Naszym priorytetem jest prowadzenie działalności w sposób zgodny z etyką i poszanowaniem praw człowieka. W tym rozdziale omówimy nasze podejście do współpracy z partnerami biznesowymi oraz nasze zaangażowanie w eliminację wszelkich form współczesnego niewolnictwa z naszego łańcucha dostaw. Naszym celem jest budowanie relacji opartych na uczciwości, transparentności i zobowiązaniu do wspólnego przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka.

Proces weryfikacji partnerów

Nasi partnerzy biznesowi przechodzą proces kontroli, który wymaga od wszystkich dostawców usług przedstawienia informacji odpowiednich dla ich sektora stosowanych środkach przeciwdziałaniu niewolnictwu i handlu ludźmi. W ramach procesu kontroli, W dziale NADZÓR NAD PRZESTRZEGANIEM PROCEDUR szczegółowo opisano proces weryfikacji partnera biznesowego.Każdy partner biznesowy A.S.G. STANLEY ma obowiązek przestrzegać zasad niniejszej Polityki. Oczekujemy od naszych partnerów, aby podejmowali wysiłki w celu ochrony swoich pracowników przed pracą przymusową. Nie współpracujemy z podmiotami, które naruszają zawarte w naszej polityce normy i wymagania. Zastrzegamy sobie prawo do zakończenia naszych relacji z każdym partnerem biznesowym, który nie przestrzegają powyższych postanowień lub oświadczył nieprawdę w Kwestionariuszu dla dostawców (Załącznik nr 2).

Procedury raportowania

Celem naszej firmy jest zapewnienie uczciwych warunków pracy oraz przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu i wyzyskowi pracowniczemu zarówno w naszej organizacji, jak i wśród naszych partnerów biznesowych. Wszyscy pracownicy firmy oraz jej partnerzy biznesowi są zobowiązani do przestrzegania niniejszej Polityki.

Jeśli ktoś zauważy lub podejrzewa naruszenia w zakresie prawa pracy lub przypadki związane z niewolnictwem lub handlem ludźmi, zobowiązany jest zawiadomić nas pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowa procedura zgłaszania naruszeń
stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Polityk

Działania przyszłe

Planowanie przyszłych działań

Na bieżąco monitorujemy potrzebę podjęcia dalszych działań w obszarze należytej staranności zarówno w naszej działalności, jak w naszych łańcuchach dostaw. Działania te mogą w szczególności obejmować:

  1. dalsze dostosowywanie naszych procesów i pytań dotyczących kontroli partnerów biznesowych;
  2. przeprowadzanie dodatkowych rozmów z pracownikami i partnerami biznesowymi w tym prowadzenie inspekcji lub audytów;
  3. zmiana zapisów umownych, które posiadamy z naszymi partnerami biznesowymi;
  4. rozbudowanie klauzuli informacyjnej dla naszych pracowników

Nasze roczne oświadczenia przedstawiają bieżące podejście A.S.G. STANLEY do zarządzania ryzykiem i opisują aktualnie przyjęte zasady przeciwdziałania nieuczciwym praktykom kadrowym, współczesnemu niewolnictwu oraz handlu ludźmi.

W nadchodzącym roku będziemy oferować wszystkim pracownikom moduł szkoleniowy na temat współczesnego niewolnictwa. Pomoże to w podniesieniu świadomości na temat znaczenia zwalczania współczesnego niewolnictwa.

Niektórzy pracownicy i zespoły, które ze względu na charakter swojej roli, powinny przejść dalsze szczegółowe szkolenia, np. w naszych zespołach ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, pozyskiwania pracowników z rynków zagranicznych, osoby odpowiedzialne za umowy pracownicze będą uczestniczyć w zaawansowanych wariantach szkoleń.

Naszym celem jest podnoszenie świadomości, aby każda osoba zatrudniona w naszej firmie mogła identyfikować przejawy współczesnego niewolnictwa. Aby wspierać naszą misję ujętą w niniejszym dokumencie przygotowane zostaną materiały informacyjne. Następnie będą one rozesłane do naszych biur oraz bezpośrednio do pracowników. Materiały będą zawierały informacje o tym, jak rozpoznać oznaki współczesnego niewolnictwa oraz jak i gdzie uzyskać pomoc, a także gdzie szukać sposobów na dalsze usprawnienie naszego procesu kontroli dostawców.

A.S.G. STANLEY chce kontynuować współpracę z dostawcami w zakresie wspólnych tematów mających wpływ na przestrzeganie zasad ujętych w niniejszej polityce.

W najbliższych miesiącach chcemy także zbadać możliwość nawiązania partnerstwa z organizacjami zaangażowanymi w walkę ze współczesnym niewolnictwem, które pozwolą nam rozwinąć zakres podejmowanych działań i usprawnią nasze starania w tym obszarze.

Podsumowanie

Nasza polityka przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi jest integralną częścią naszych dokumentów pracowniczych, w tym w szczególności Regulaminu Pracy. W A.S.G. STANLEY od dawna zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest poszanowanie praw człowieka. Jako firma, A.S.G. STANLEY podejmujemy działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Jako odpowiedzialna firma staramy się promować etykę biznesu wśród naszych pracowników i partnerów biznesowych.

arrow_upward
close
pl en